İş ararken nelere dikkat ediyorsunuz?

Pek çoğumuz nereden başlayacağımızı bilemeyiz. Eğer durum işsizlik ise durum daha karmaşık bir hal alır ve içinden çıkılmaz gibi görünür.

Peki iş ararken nelere dikkat ediyorsunuz? 

İş ararken nereden başlayacağınızı iyi bilmek size 1-0 üstünlük sağlayacaktır.

Öncelikle iyi bir cv hazırlamakla başlayın.

Cv hazırlamak dediysek öyle dandirik bir formatta değil. Kendini en iyi nasıl tanımlarsınız mesela? Ben buyum, benim özgeçmişim de bu tadında bir cv hazırlamanız gerekiyor.

Kariyer sitelerini kurcalayın

Aradığınız asıl işi bulana kadar aç kalacak değilsiniz tabi, doğru işi bulana kadar kariyer sitelerinde onlarca iş var. Belki sizi mutlu edecek nitelikte değiller ama yine de bakmakta fayda var.

İş değil, mutluluk arayın! diyorum çünkü;

Dikkat edin hayatta en başarılı sonuçları başarılı olduğu kulvarda mutlu olanlar almıştır. Bu bize aslında en net cevabı verir nitelikte. Nitekim sizin mutlu olduğunuz bir iş hayatında kimsenin size şunu yap, bunu yap demesine gerek kalmadan siz onu severek hızlı bir biçimde tüm şartları zorlayarak yapabilirsiniz. Bu bağlamda bakacak olursak, çalıştığınız işleri sorgulayabilir, aynı sektörde farklı firmalar arası geçiş yapıyorsanız bunun nedenini araştırabilirsiniz.

Bunun başlıca nedeni, o sektörde mutlu olmadığınız için başarısız olmanız ve durmadan iş değiştirmeniz olabilir. Öyleyse hemen yeni sektörlere geçme vakti gelmiş demektir. Tabi bu tavsiyeyi yaparken başarı hikayelerinde okuduğumuz her sektörde 1 gün hatasını sizde yapmayın. O bir hatadır aslında daldan dala atlayınca da gerçekten başarılı olunabilecek bir işte başarısız olduğunuzu sanabilirsiniz. En azından 1-2 ay bir süre çalışarak o işi tüm yönleriyle inceleyin ve üretici olmaya çalışın. Yeni fikirler sizi her zaman daha hızlı başarıya ve ileriye götürecektir.

Sonuç olarak sevdiğiniz işi bulduğunuz zaman, evet işte bu benim işim diyorsanız artık yaratıcı fikirlerinize nasıl fayda sağlayacağınızı ve hayatın akışında size engel olan faktörleri yok etmek için ne gibi çalışmalar yapacağınızı bularak hem başarılı, hem mutlu bir iş hayatını sürdürebilirsiniz… Mutlu bir iş hayatından sonra gelip bir teşekkür etmeyi unutmazsınız heralde… Sevgiyle kalın..

View full post on personeleman.com