Özel Güvenlik Sektöründe 10 Bin Kişiye İş İmkanı

Türkiye’nin bacasız sanayisi olarak nitelendirilen turizmin ardından en fazla istihdam sağlayan sektörlerden biri de güvenlik olmaktadır.

Her yıl giderek büyüyen ve parlayan  güvenlik sektörünün dünyadaki pazar büyüklüğü 250 trilyon lira. Türkiye güvenlik pazarının hacmi ise 5 trilyon lira. İngiltere 220 bin kişi ile güvenlik sektöründe istihdam açısından Avrupa lideri. Türkiye 171 bin kişi ile Avrupa’da ikinci sırada bulunuyor. Pazarın lider oyuncusu Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, bu yıl 10 bin kişinin daha sektöre kazandırılacağını söyledi. 5188 sayılı Özel Güvenlik Yasası gereği güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin bazı eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Çalışma sertifikasını da Emniyet Müdürlüğü’nden alıyor. Şu ana kadar 220 bin kişiye lisans verildiğini açıklayan Kösereisoğlu, 77 ilde 8 bin 200 güvenlik görevlisi istihdam ettiklerini, bu yıl söz konusu rakamın 9 binlere çıkacağını kaydetti. “İstihdam yoğun bir sektör. Kariyer fırsatı sunduğu için de tercih ediliyor. Üniversite mezunlarından başvuru sıklıkla geliyor. Ancak kadın çalışan oranı halen istenilen seviyede değil. İdari birimlerde kadın çalışan sayısı fazla. Hanımlar bizim işimizde inanılmaz güzel işler başarıyor.” diye konuşan Kösereisoğlu, bugün ulaşılan noktanın umut verici olduğunu söyledi.

2006′dan bu yana Türkiye pazarına 45 milyon TL yatırım yapan şirket, 2011′de teknoloji başta olmak üzere yatırımlarını sürdürecek. Özellikle teknoloji yatırımlarının dört yılda 3,5 milyon TL’ye ulaştığını ifade eden Kösereisoğlu, sektörün mobilite ve hız ihtiyaçları doğrultusunda, Securitas Türkiye’nin özel olarak geliştirdiği yazılım Smart Security Management Art ile ilgili olarak da bilgi verdi: “Saha personelimiz, bölge-merkez ekiplerimiz ve müşterilerimiz Smart üzerinden entegre bir bilgi akışı içerisindeler.”

Kaynak:

View full post on PART TİME İŞ İLANLARI